• info@clr.al
 • +355 69 470 2057

Të rinjtë dhe sindikatat

Të rinjtë dhe sindikatat

Me qëllim prezantimin e programeve sindikale të rekrutimit të të rinjve në sindikata dhe në kuadër të fushatës “Të Rinjtë për Punë të Denjë”,  Qendra për të Drejtat në punë /CLR, zhvilloi në ambjentet e Muzeut Historik Kombëtar një takim të lirë me fokusvendosjen e të rinjve përballë përfaqësuesve sindikalistë.

Të rinj nga shkollat e mesme, universitetet dhe nga bota e punës u vendosën përballë një paneli me drejtues të sindikatave të ndryshme sektorale kombëtare, shërbimet publike, arsimi, shërbimet policore, tregëtia, turizmi, agropërpunimi, telekomunikacioni, tipografia, nafta dhe gazi si dhe sektorë të tjerë industrialë.

Diskutimet më të ndezura u zhvilluan mbi çështjet e organizimit kolektiv dhe dialogut social, efikasitetin e sindikatave sot, nevojën e modernizimit të tyre dhe kontaktin real që sindikatat duhet të kenë me rininë.

Ndër diskutimet që ngjallën më shumë debat ishte ai mbi mjetet që disponon një sindikatë(dialogu social dhe aksioni sindikal ), për të arritur objektivin kryesor, atë të mbrojtjes së interesit më të lartë të punëmarrësve shqiptarë. Gjithashtu gjatë diskutimeve doli imediate nevoja  e reformimit dhe modernizimit të sindikatave për t’i bërë më tërheqëse dhe më përfshirëse për të rinjtë.

Në përfundim të diskutimeve Qendra për të Drejtat në Punë /CLR, konstatoi se është e domosdoshme arritja e një sinergjie mes të rinjve dhe sindikatave, në mënyrë që sindikatat të rrisin anëtarësinë  dhe përfaqësueshmërinë e tyre, duke u legjitimuar si partnerë të rëndësishëm socialë,  pjesë e vendimmarrjeve kyçe social-ekonomike përmes rritjes së peshës së tyre negociuese. Roli i sindikatave që të rinjtë të gjejnë në vendet e punës mirëqenien dhe dinjitetin, për të mos u larguar nga vendi për një botë më të mirë pune është i domosdoshëm dhe i pazëvendësueshëm. Mirëqenia, dinjiteti dhe barazia sociale mund të arrihen këtu, nëpërmjet organizimit kolektiv në vendin e punës dhe krijimin e kushteve për punë të denjë. Të gjithë aktorët më të rëndësishëm të mbrojtjes së të drejtave të punës në vend, duhet të angazhohen me seriozitet dhe përgjegjshmëri të lartë qytetare, përmes ngritjes së programeve, bashkëpunimit të ndërsjellë dhe solidaritetit me qëllim arritjen e këtij objektivi fisnik.

7 thoughts on “Të rinjtë dhe sindikatat”

 1. tlovertonet says:

  You made some decent points there. I did a search on the issue and found most guys will agree with your site.

 2. ¿Cómo detectar a un cónyuge que engaña en un matrimonio? Estos son algunos ejemplos de parejas infieles.

 3. I just like the helpful info you provide on your articles. I’ll bookmark your weblog and check again here regularly. I am moderately sure I’ll be told many new stuff right right here! Good luck for the next!

 4. Simply a smiling visitant here to share the love (:, btw great style and design. “Competition is a painful thing, but it produces great results.” by Jerry Flint.

 5. También puede personalizar el monitoreo para ciertas aplicaciones, e inmediatamente comenzará a capturar instantáneas de la pantalla del teléfono con regularidad. https://www.mycellspy.com/es/tutorials/how-spy-app-remotely-monitor-someone-phone-activity/

 6. big farm says:

  I’m very happy to read this. This is the type of manual that needs to be given and not the random misinformation that is at the other blogs. Appreciate your sharing this best doc.

 7. Thanks for another fantastic article. Where else could anybody get that type of information in such a perfect way of writing? I’ve a presentation next week, and I am on the look for such info.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Keni hasur probleme në vendin e punës?

Keni hasur probleme në vendin e punës?