• info@clr.al
 • +355 69 470 2057

Shqipëria me përqindjen më të ulët në Rajon të investimeve të huaja në fabrika

Shqipëria me përqindjen më të ulët në Rajon të investimeve të huaja në fabrika

Shqipëria renditet ndër vendet më nivelin më të lartë të investimeve të huaja direkte në Rajon pas Serbisë, por nga ana tjetër ka përqindjen më të ulët të IHD-ve në fabrika.

Sipas të dhënave nga Këshilli i Bashkëpunimit Rajonal në vitin 2016 vetëm 10 për qind e investimeve të huaja në Shqipëri ishin në fabrika, teksa në vendet e tjera të Rajonit kjo është më e lartë.

Në Maqedoni rreth 58 për qind e IHD-ve janë të përqendruara në fabrika, në Serbi 35.2% dhe në Bosnje 27.1%. Të gjashtë vendet e Ballkanit Perëndimor përbëjnë një treg jo më shumë se 20 milionë banorësh por struktura e tyre është shumë ndryshime dhe po të tilla janë edhe politikat e investimeve.

Në Malin e Zi, investimet e huaja Direkte janë të përqnderuara në sektorin e turizimit dhe pasurive të paluajtshme, ndërsa në Shqipëri, hyrjet neto të iHD-ve ishin të lidhura me projekte të mëdha investimi.

Në Serbi dhe Maqedoni hyjer e investimeve janë në fabrika dhe kryeisht në industrinë automative, gjithashtu edhe në Bosnjë.

Sakaq Këshilli i Koordinimit Rajonal (RCC) ka hartuar planin e përbashkët për tërheqjen e investimeve Direkte në rajon. investimet në infrastrukturë do të jenë projekt pilot për të tërhequr investimet, por gjithashtu kjo do të jetë baza për tërheqjen e investimeve në të ardhmen për sektorë të tjerë të ekonomisë, si turizmi, dhe industria.

Në një analizë të detajuar për këtë çështje RCC referon se, disa sektorë do të jenë me interes për të gjitha ekonomitë për investime, ndërsa disa sektorë mund të kenë interes më pak. Për rrjedhojë vendet e rajonit duhet të vendosin sektorë prioritarë të përbashkët, për të thithur investimet dhe kjo është gjetur. E para është infrastruktura.

Objektivi i strategjisë Tërheqja e iHD-ve “shumëfishuese” zgjedh investimet në infrastrukturë si projekt pilot që do të përmirësojnë biznesin rajonal dhe klimën e investimeve dhe që të veprojë si katalizator për investime të mëtejshme në sektorë të tjerë. (monitor)

45 thoughts on “Shqipëria me përqindjen më të ulët në Rajon të investimeve të huaja në fabrika”

 1. This site definitely has all of the information I needed about this subject
  My website: смотреть эротический массаж

 2. A lot of blog writers nowadays yet just a few have blog posts worth spending time on reviewing.
  My website: порно русские училки

 3. I got what you intend,bookmarked, very decent website.
  My website: порно студентки русское

 4. I got what you intend,bookmarked, very decent website.
  My website: русский препод порно

 5. I gotta favorite this site it seems very beneficial handy
  My website: секс по пьяне

 6. I’m extremely pleased to discover this website. I wanted to thank you for ones time just for this fantastic read!
  My website: порно русское пьяные

 7. Very good post.Really looking forward to read more. Great.
  My website: порно русское насилие

 8. Wohh precisely what I was searching for, regards for putting up.
  My website: порно студентки русское

 9. Cuando olvide la contraseña para bloquear la pantalla, si no ingresa la contraseña correcta, será difícil desbloquear y obtener acceso. Si descubre que su novio / novia sospecha, es posible que haya pensado en piratear su teléfono Samsung para obtener más pruebas. Aquí, le proporcionaremos la mejor solución sobre cómo descifrar la contraseña de un teléfono móvil Samsung. https://www.xtmove.com/es/how-to-track-samsung-phone-and-hack-password-without-them-knowing/

 10. Wohh precisely what I was searching for, regards for putting up.
  My website: порно русское категории

 11. I am incessantly thought about this, thanks for posting.
  My website: ебля

 12. Wohh precisely what I was searching for, regards for putting up.
  My website: секс с пожилыми бабами

 13. I am incessantly thought about this, thanks for posting.
  My website: секс видео анал

 14. Definitely, what a great blog and revealing posts, I definitely will bookmark your site. Best Regards!
  My website: ххх пов

 15. I’m extremely pleased to discover this website. I wanted to thank you for ones time just for this fantastic read!
  My website: жена изменила с негром порно

 16. A round of applause for your article. Much thanks again.
  My website: порно ролики студенты

 17. This site definitely has all of the information I needed about this subject
  My website: femdom porn

 18. I got what you intend,bookmarked, very decent website.
  My website: порно анал

 19. I got what you intend,bookmarked, very decent website.
  My website: kazakh porno

 20. Muchos Gracias for your article.Really thank you! Cool.
  My website: сосущие глотающие сперму

 21. I reckon something truly special in this website.
  My website: зарубежный секс

 22. As a Newbie, I am continuously exploring online for articles that can be of assistance to me.
  My website: мама занимается сексом

 23. I got what you intend,bookmarked, very decent website.
  My website: порно молодые мжм

 24. Thanks for sharing, this is a fantastic blog post.Really thank you! Much obliged.
  My website: русский анальный кастинг

 25. I gotta favorite this site it seems very beneficial handy
  My website: порно девушки брюнетки

 26. I reckon something truly special in this website.
  My website: анал в чулках

 27. Thanks-a-mundo for the post.Really thank you! Awesome.
  My website: порно лижет пизду

 28. A round of applause for your article. Much thanks again.
  My website: порно секс с сестрой

 29. Major thanks for the article post. Much thanks again.
  My website: смотреть порно доктор

 30. I got what you intend,bookmarked, very decent website.
  My website: женский писсинг

 31. A round of applause for your article. Much thanks again.
  My website: сосет толпе мужиков

 32. Ponto IPTV a melhor programacao de canais IPTV do Brasil, filmes, series, futebol
  My website: кончил в сраку

 33. This site definitely has all of the information I needed about this subject
  My website: секс видео жмж русское

 34. Wohh precisely what I was searching for, regards for putting up.
  My website: порно онлайн зрелые лесбиянки

 35. Thank you ever so for you blog. Really looking forward to read more.
  My website: секс видео с разговорами

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Keni hasur probleme në vendin e punës?

Keni hasur probleme në vendin e punës?