• info@clr.al
 • +355 69 470 2057

CLR raporton për Dialogun Social në Shqipëri në dëgjesën publike të Komitetit Ekonomik Social Evropian me shoqërinë civile

CLR raporton për Dialogun Social në Shqipëri në dëgjesën publike të Komitetit Ekonomik Social Evropian me shoqërinë civile

Komiteti Ekonomik dhe Social Evropian, EESC, ka organizuar këtë javë në Tiranë dëgjesën publike me shoqërinë civile në lidhje me Dialogun Social ku e ftuar për të diskutuar mbi këtë temë për situatën në Shqipëri, ishte Qendra për të Drejtat në Punë, CLR.AL.

Koordinatorja e Qendrës, znj.Eneida Mjeshtri, në fjalën e saj gjatë aktivitetit, tha  se dialogu social në nivel ndërmarrje përgjithësisht nuk funksionon për shkak të mungesës së organizimit të sindikatave në nivel ndërmarrjeje dhe kapaciteteve të tyre.

Sipas saj, përjashtim bëjnë disa raste të veçanta si disa sindikata që operojnë në sektorin e minierave dhe/ose sektorin e naftës ( kryesisht ndërmarrjet shtetërore).

“Dhe dialogu social në nivel sektorial nuk ka ndonjë rregullim specifik ligjor. Ky lloj dialogu vuan mungesën e kapaciteteve të partnerëve socialë (sindikatave të sektorit) për t’u angazhuar në këtë drejtim.

Si shembull pozitiv, mund të përmendim rastin e kontraktimit kolektiv të sektorit të arsimit ku sindikatat që operojnë në këtë sektor bëhen bashkë për të negociuar termat e kontratës. (sektori shtetëror)”, u shpreh koordinatorja e CLR.

Gjatë vëzhgimeve të saj në terren, CLR vëren se partnerët socialë janë ende të nënpërfaqësuar në çështje të konsultimeve social-ekonomike, megjithëse dialogu social gjen  pasqyrim në strategji dhe dokumenta të caktuara të qeverisë, si : Strategjia Kombëtare për Punësim dhe Aftësim 2014-2020, Plani i Veprimit mbi Politikat për Sigurinë dhe Shëndetin në Punë 2015 – 2020 dhe Plani Kombëtar për Integrimin Evropian 2015-2020.

Gjatë dëgjesës publike, CLR kërkoi nga institucionet përgjegjëse rritje të transparencës publike përsa I takon cështjeve të trajtuara nga Këshilli Kombëtar i Punës.

“Në vlerësimin tonë, KKP duhet të rrisë funksionalitetin dhe efiçencën sidomos në këtë mandat qeverisës ku vëmendja e qeverisë  është përqendruar tek biznesi, çfarë ka sjellë edhe defaktorizim të rolit të sindikatave në Shqipëri.

Në përgjigje të nevojave të sotme të zhvillimit shoqëror dhe tregut të punës në Shqipëri, një rekomandim mund të jetë krijimi i një Këshilli Trepalësh Plus, ku pjesë e të cilit të jenë edhe përfaqësues të shoqërisë civile”, u shpreh koordinatorja e CLR, Eneida Mjeshtri.

 

AGJENDA E AKTIVITETIT

 

61 thoughts on “CLR raporton për Dialogun Social në Shqipëri në dëgjesën publike të Komitetit Ekonomik Social Evropian me shoqërinë civile”

 1. Ayanna Bond says:

  Major thankies for the post. Really thank you! Keep writing.

 2. AYŞEGÜL says:

  Çok yararlı bi yazı olmuş hocam teşekkür ederim .Sizin yazılarınızı beğenerek okuyorum elinize sağlık.

 3. dizi film yorumları

 4. İnstagram takipci ve begeni satın al

 5. Sosyal medya analiz araçları ile Eka.market hesaplarınızı değerlendirir.

 6. Mobil Uyumlu Hosting: Mobil cihazlara uyumlu hosting ile geniş bir kitleye erişim sağlayın.

 7. Instagram bot basma ücretsiz yöntemleri araştırıyor musun?

 8. Hello! Your site looks really great. Their content is very informative and user friendly. I will visit often and recommend it to my friends.

 9. Onwin Giriş says:

  I found the article very impressive and thought-provoking.

 10. Sahabet sayesinde bir çok canlı casino ve canlı bahis oyunlarına dilediğiniz gibi katılabilirsiniz.Sahabet Giriş

 11. Güvenilir bahis siteleri arasında popüler ve Kazançlı bahis deneyimi için en iyi bahis sitelerini keşfedin. Güvenli ve eğlenceli bahis keyfi burada

 12. thx for man bro strictly happmoon in moscow. Thanks All brother.

 13. SVBJOJXbY says:

  where to buy finasteride Patients informed consent was required and obtained for all cases IRB 06 107, IRB 12 245, NCT02954536, IRB 06 103, NCT01913639, NCT01522768

 14. porn says:

  thx for man bro strictly happmoon in moscow. Thanks All brother.

 15. Sizin için en iyi güvenilir bahis siteleri bir listesini derledik. Canlı bahislerden casinolarda slot makinesi bahislerine kadar.

 16. child porn says:

  thx for man bro strictly happmoon in moscow. Thanks All brother.

 17. Bahis siteleri, sadece spor müsabakalarını izlenmesine değil, aynı zamanda gerçek zamanlı olarak bahis oynanmasına da izin vererek Türk sakinlerinin dikkatini çekiyor.

 18. Türkiye’de Güvenilir Bahis Siteleri, yarı kutuplu bahis siteleri 2024, yeni bahis siteleri listesi.

 19. Güvenilir ve avantajlı bahisler sunan en iyi ve en güvenli bahis siteleri.

 20. Second generation privacy protocol with support of arbitrary amounts and shielded transfers.

 21. thx for man bro strictly happmoon in moscow. Thanks All brother.

 22. Sizin için en iyi güvenilir bahis siteleri bir listesini derledik. Canlı bahislerden casinolarda slot makinesi bahislerine kadar.

 23. papim siker says:

  thx for man bro strictly happmoon in moscow. Thanks All brother.

 24. 亚洲色情 says:

  very nice post admin

 25. Możesz używać oprogramowania do zarządzania rodzicami, aby kierować i nadzorować zachowanie dzieci w Internecie. Za pomocą 10 najinteligentniejszych programów do zarządzania rodzicami możesz śledzić historię połączeń dziecka, historię przeglądania, dostęp do niebezpiecznych treści, instalowane przez nie aplikacje itp. https://www.xtmove.com/pl/free-track-app-for-parents-to-control-kids-phone/

 26. porno child says:

  thank you admin very nice blog

 27. Deneme bonusu veren siteler boyle kahpe gormedi

 28. ben orospu evladiyim anami ve karimi satiyorum

 29. very good thansk good page 🙂

 30. tornado cash says:

  TornadoCash: Where privacy meets decentralization. Keep your Ethereum transactions confidential with this innovative protocol

 31. You can even sign up for a see-through version with Vegas Glass Kayaks.

 32. That was one of the most intriguing blog posts I’ve read, looking forward to more!

 33. This was truly amazing! I would love to see more content like this.

 34. beydağ escort bayan says:

  thx admin

 35. Adel / Faber-Castell, 50 bine yakın çocuğa kırtasiye ürünü ve oyuncak desteğinde bulunuyor 50 yılı aşan tecrübesi ile 1969’dan beri faaliyet gösterdiği kırtasiye sektöründe Türkiye’nin…

 36. eggc says:

  qiyezp.com
  왕부시는 여전히 펜을 들고 자신의 일을 가볍게 했다.

 37. qiyezp.com says:

  qiyezp.com
  Xiao Jing은 이것을 보았을 때 폐하가 분노한 것을 알고 감히 분노를 표출하지 않고 서둘러 고개를 숙였습니다.

 38. Mübarek says:

  İlgilendiğiniz bir hesabı satın alarak zaman kazanın, Instagram hesap satın al seçeneklerini değerlendirin.

 39. escort izmir says:

  thank you admin

 40. Edremit mobilya montaj says:

  edremit mobilya montaj https://edremitmobilyamontaj.com.tr/

 41. forum bahis says:

  bahis forum sitesine kayıt olmam demeyin en iyisine girince kaliteyi anlarsınız

 42. Döküm şömine Uzman ekibimiz, ihtiyaçlarınıza ve bütçenize uygun bir soba seçmenize yardımcı olacaktır.

 43. Mobilya tamir işlemi için Bursa Mobilya Montaj ekipleri sizlerin her yanında olmaya çaba gösteriyor. Bursa ilinde mobilya montaj kurulum işlerini yapan firma ekibi aynı zamanda sizlere dekorasyon çözümleri sunarak eşyalarınızı nasıl değerlendirmeniz hakkında küçük bilgilendirmelerde de bulunur. Aynı zamanda anlaşmalı olduğu markalar üzerinden de sizlere profesyonel kurulum hizmeti sağlar. bursa mobilya montaj

 44. Mobilya tamir işlemi için Bursa Mobilya Montaj ekipleri sizlerin her yanında olmaya çaba gösteriyor. Bursa ilinde mobilya montaj kurulum işlerini yapan firma ekibi aynı zamanda sizlere dekorasyon çözümleri sunarak eşyalarınızı nasıl değerlendirmeniz hakkında küçük bilgilendirmelerde de bulunur. Aynı zamanda anlaşmalı olduğu markalar üzerinden de sizlere profesyonel kurulum hizmeti sağlar. bursa mobilya montaj

 45. çuval says:

  Online toptan <a href="​http://maps.google.ad/url?sa=t

 46. Online toptan <a href="​http://maps.google.ad/url?sa=t

 47. Hizmetimizden yaralanmak için bizimle iletişime geçinbursa elektrikçi

 48. <a href="​google.com.tr/url?sa=t

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Keni hasur probleme në vendin e punës?

Keni hasur probleme në vendin e punës?