• info@clr.al
 • +355 69 470 2057

Denoncimi i dhunës gjinore në vendin e punës, CLRSD-BSPSH apel për bashkëpunim me partnerët sindikalë

Denoncimi i dhunës gjinore në vendin e punës, CLRSD-BSPSH apel për bashkëpunim me partnerët sindikalë

Dhuna me bazë gjinore në vendin e punës ka bërë bashkë partnerët sindikalë, Qendrën për Marrëdhënie Pune e Dialog Social, CLRSD dhe Bashkimin e Sindikatave të Pavarura të Shqipërisë, BSPSH të cilët gjatë një seminari kanë hedhur hapat e parë të bashkëpunimit për luftën ndaj këtij problem që haset jo pak në vendin tonë.
Në seminarin e organizuar në datën 28 korrik me temë “Kundër Dhunës me bazë gjinore në vendin e punës”, u theksua rëndësia e bashkëpunimit të gjithë partnerëve që luajnë një rol kyç në zgjidhjen e çështjes dhe përmirësimin e gjendjes në vendin tonë.

Presidenti i BSPSH z. Gëzim Kalaja i cili e mbështeti këtë iniciativë, theksoi rëndësinë e bashkëpunimit me partnerët socialë.
E pranishme në seminar ishte dhe koordinatorja Kombëtare e ILO-s për Shqipërinë znj. Zhuljeta Harasani, e cila duke vlerësuar tematikën shumë aktuale të seminarit që përkon edhe me objektivat e vendosur nga ILO për të realizuar deri në vitin 2030, shprehu mbështetjen për aktivitete të tilla në të ardhmen.
Në fjalën e saj në seminar, përfaqësuesja e Shqipërisë në Organizatën Ndërkombëtare të Punës, ILO, vuri theksin tek objektivat 5, 8 dhe 10 që përkonin më së miri me trajnimin dhe punën e realizuar nga CLRSD deri tani, objektivat dhe fokusin e qendrës në vazhdimësi.
Një tjetër referuese në seminar ishte dhe përfaqësuesja e Inspektoriatit Shtetëror të Punës, znj Entela Hysenllari.
Përfaqësuesja e ISHP prezantoi statistika të rëndësishme në lidhje me temën dhe statistikat e punës së bërë për periudhën janar-qershor 2017.
Gjithashtu, znj. Hysenllari tërhoqi vëmendjen për organizimin e këtyre takimeve në vendet e punës.
Ajo theksoi nevojën për trajnime të vazhdueshme që të kuptohen saktë termat e dhunës me bazë gjinore apo ngacmimet në vendin e punës.
Së dyti, përfaqësuesja e Inspektoriatit të Punës, nënvizoi si mjaft të rëndësishëm krijimin e një kulture raportimi për ngjarje të tilla në vendin e punës, duke iu referuar edhe statistikave ku raportimet nga femrat ishin në numër të vogël.
Një nga partnerët kryesorë të këtij seminari, Organizata e Punëdhënësve – Biznes Albania me përfaqësues z. Koli Sinjari , u shpreh për rëndësinë e këtij takimi dhe se sa rol të rëndësishëm luan bashkëpunimi i gjithë partnerëve në minimizimin e dhunës në vendet e punës .
Më pas, ekspertja ligjore e BSPSH, znj. Arjola Alika prezantoi një punim i cili shpjegonte më në thellësi rolin që luajnë sindikatat në luftën kundër dhunës me bazë gjinore në vendin e punës, dhe theksoi se ky do të ishte edhe objektiv i rëndësishëm i punës së BSPSH-së në vazhdim.

51 thoughts on “Denoncimi i dhunës gjinore në vendin e punës, CLRSD-BSPSH apel për bashkëpunim me partnerët sindikalë”

 1. Niektóre programy wykrywają informacje o nagraniu ekranu i nie mogą wykonać zrzutu ekranu telefonu komórkowego.W takim przypadku można użyć zdalnego monitorowania, aby wyświetlić zawartość ekranu innego telefonu komórkowego. https://www.xtmove.com/pl/how-view-the-screen-content-another-phone/

 2. Judyt says:

  Excellent article! I appreciate the thorough and thoughtful approach you took. For more details and related content, here’s a helpful link: LEARN MORE. Can’t wait to see the discussion unfold!

 3. hello there and thank you for your info – I’ve certainly
  picked up something new from right here. I did however
  expertise a few technical issues using this website, as I experienced to
  reload the web site lots of times previous to I could get it to load correctly.
  I had been wondering if your web host is OK? Not that I’m complaining, but slow loading instances times
  will sometimes affect your placement in google and could damage your high quality score if advertising and marketing with Adwords.
  Well I’m adding this RSS to my email and could look out
  for a lot more of your respective interesting content. Ensure that you update this again very soon..
  Najlepsze escape roomy

 4. Jimmy.I says:

  I like this blog it’s a master piece! Glad I noticed this on google.!

 5. MichaelNer says:

  mexican mail order pharmacies
  http://cmqpharma.com/# best online pharmacies in mexico
  mexico drug stores pharmacies

 6. HenryAcisp says:

  mexican border pharmacies shipping to usa: cmq pharma – mexican pharmaceuticals online

 7. MichaelFus says:

  reputable mexican pharmacies online: mexican border pharmacies shipping to usa – medicine in mexico pharmacies

 8. Davidphori says:

  п»їbest mexican online pharmacies: п»їbest mexican online pharmacies – mexican pharmacy

 9. EdwardGlutt says:

  https://foruspharma.com/# best online pharmacies in mexico

 10. CharlesCal says:

  canadian pharmacy 365 precription drugs from canada rate canadian pharmacies

 11. Davidphori says:

  reputable indian online pharmacy: mail order pharmacy india – top 10 pharmacies in india

 12. MichaelFus says:

  cheap canadian pharmacy online: canadian online drugstore – buying from canadian pharmacies

 13. Davidphori says:

  canadapharmacyonline: my canadian pharmacy review – maple leaf pharmacy in canada

 14. CharlesCal says:

  canada drugs online review certified canadian pharmacy best online canadian pharmacy

 15. EdwardGlutt says:

  http://canadapharmast.com/# canadian pharmacy prices

 16. Davidphori says:

  my canadian pharmacy: pharmacy com canada – canadapharmacyonline

 17. MichaelFus says:

  reliable canadian pharmacy reviews: best rated canadian pharmacy – canadian 24 hour pharmacy

 18. CharlesCal says:

  mexico drug stores pharmacies reputable mexican pharmacies online mexican rx online

 19. Davidphori says:

  buying from online mexican pharmacy: pharmacies in mexico that ship to usa – best online pharmacies in mexico

 20. MichaelFus says:

  reputable indian pharmacies: india online pharmacy – п»їlegitimate online pharmacies india

 21. Davidphori says:

  online canadian pharmacy: canadian pharmacy sarasota – online canadian pharmacy

 22. Everything is very open with a really clear description of the issues. It was really informative. Your site is useful. Many thanks for sharing.

 23. EdwardGlutt says:

  http://canadapharmast.com/# canada online pharmacy

 24. Davidphori says:

  medicine in mexico pharmacies: best online pharmacies in mexico – pharmacies in mexico that ship to usa

 25. You’ve made some decent points there. I looked on the net to learn more about the issue and found most individuals will go along with your views on this web site.

 26. Thomasblomb says:

  http://doxycyclinedelivery.pro/# cheap doxycycline

 27. JamesNub says:

  can i order generic clomid without rx: can i purchase generic clomid prices – clomid generic

 28. Way cool! Some very valid points! I appreciate you writing this post and the rest of the website is really good.

 29. Thomasblomb says:

  https://doxycyclinedelivery.pro/# doxycycline 100mg tablet price in india

 30. I was extremely pleased to find this site. I want to to thank you for ones time for this particularly wonderful read!! I definitely enjoyed every little bit of it and I have you book-marked to look at new information on your blog.

 31. JamesNub says:

  amoxicillin where to get: amoxicillin 500mg over the counter – can i buy amoxicillin over the counter

 32. Thomasblomb says:

  https://doxycyclinedelivery.pro/# doxycycline 100mg india

 33. ngentot says:

  I was very happy to uncover this site. I want to to thank you for your time just for this wonderful read!! I definitely appreciated every part of it and i also have you book marked to look at new stuff on your web site.

 34. Thomasblomb says:

  http://ciprodelivery.pro/# antibiotics cipro

 35. JamesNub says:

  cost of generic clomid no prescription: where can i get cheap clomid without insurance – can you get generic clomid prices

 36. iptv says:

  I’m amazed, I have to admit. Rarely do I come across a blog that’s both equally educative and interesting, and let me tell you, you’ve hit the nail on the head. The issue is something not enough people are speaking intelligently about. Now i’m very happy I stumbled across this during my hunt for something relating to this.

 37. Thomasblomb says:

  https://clomiddelivery.pro/# can i order cheap clomid pill

 38. iptv says:

  I like it when individuals get together and share opinions. Great website, keep it up.

 39. iptv says:

  I really love your website.. Pleasant colors & theme. Did you develop this website yourself? Please reply back as I’m planning to create my own personal blog and would like to learn where you got this from or exactly what the theme is called. Many thanks.

 40. JamesNub says:

  cipro online no prescription in the usa: ciprofloxacin mail online – ciprofloxacin 500 mg tablet price

 41. Thomasblomb says:

  https://ciprodelivery.pro/# buy cipro online without prescription

 42. An impressive share! I’ve just forwarded this onto a friend who had been conducting a little homework on this. And he in fact ordered me breakfast because I stumbled upon it for him… lol. So let me reword this…. Thank YOU for the meal!! But yeah, thanks for spending some time to talk about this issue here on your website.

 43. JamesNub says:

  generic amoxicillin cost: amoxicillin 500 tablet – amoxicillin 500mg for sale uk

 44. I absolutely love your site.. Pleasant colors & theme. Did you create this site yourself? Please reply back as I’m planning to create my very own site and would love to learn where you got this from or just what the theme is named. Thank you.

 45. Thomasblomb says:

  https://doxycyclinedelivery.pro/# buy doxycycline online usa

 46. JamesNub says:

  cipro online no prescription in the usa: buy cipro cheap – cipro for sale

 47. Great info. Lucky me I found your website by chance (stumbleupon). I have book marked it for later.

 48. JamesNub says:

  Paxlovid over the counter: paxlovid buy – paxlovid pill

 49. Your style is unique compared to other people I’ve read stuff from. I appreciate you for posting when you have the opportunity, Guess I’ll just bookmark this site.

 50. 78win says:

  Oh my goodness! Amazing article dude! Many thanks, However I am going through issues with your RSS. I don’t know why I can’t join it. Is there anyone else getting similar RSS issues? Anyone who knows the solution will you kindly respond? Thanks!!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Keni hasur probleme në vendin e punës?

Keni hasur probleme në vendin e punës?